Kalender

Dato

Kategori

Søg i kategori

Viser 278 events i Randers Kommune mellem 15. jan. og 13. feb. 2021

15. Jan Skuespil

Eta - drømmen om Amerika

Fredag den 15. januar 2021, kl. 09 & 11.
Pris: Entré: 40 kr + evt. gebyr Køb/bestil billet
Hjemmeside: Se hjemmeside
Randers Teater, Mariagervej 10, Randers C
SKAL SES AF 5. OG 6. KLASSER. FORESTILLINGER ER BOOKET. Varighed 55 min. Fra 1860 og frem til århundredeskiftet emigrerede ca. 300.000 danskere til Amerika. En dag begyndte der at dukke breve op fra Amerika..

Fra folk der allerede havde prøvet lykken derovre. Det forjættede land. Landet der flød med mælk og honning. Stedet hvor man var sin egen herre, og hvor der var plads til alle. Det lå bare der og ventede. Men er det nu så nemt at tage så stort et skridt?. I Drømmen om Amerika fortæller vi med varme og humor historien om en lille familie, der tog den store beslutning. Om deres håb og frygt for fremtiden. Et nyt land, et nyt sprog en ny kultur. Drømmen om Amerika bygger på virkelige historier om mennesker, der valgte at forfølge drømmen om et bedre liv. "Forestillingen kan alt det, godt teater kan, nemlig fortælle en medrivende historie med få virkemidler og masser af talent". Teateravisen.dk (læs hele anmeldelsen) Download undervisningsmateriale til Drømmen Om Amerika: https://www.randersteater.dk/wp-content/uploads/2020/02/Undervisningsmateriale_Dr%C3%B8mmen_Om_Amerika_web_large.pdf. Medvirkende: Lisbeth Knopper, Matias Hedegård Andersen og Thomas Biehl. Forfatter: Andreas Garfield. Iscenesættelse: Kurt Bremerstent. Scenografi: Sus Haugland. Lys: Mathias Hersland. Musik: Claus Carlsen
Vis kort
15. Jan Online event

Online babysalmesang (live-streaming)

Fredag den 15. januar 2021, kl. 10-10.30.
Online event,
, Langå
Fredag d. 15. januar kl. 10.00 er der igen en halv times online-babysalmesang (live-streaming) i vores lukkede Facebook-gruppe, hvor du som forælder, bedsteforælder eller dagplejer i Langå kan se med, hvis du anmoder om at blive medlem af gruppen..

Husk at anmode på forhånd. Vi gentager vintertemaet og synger salmer og børnesange om årstiden. Måske får vi det også til at sne i stuen...? Husk at det sendes live, så man kan kun se det kl. 10.00. Det er kun jer, der kan se mig, så man kan sagtens møde op som man er, og være med i det omfang der er energi og tålmodighed til det ;)
Vis kort
15. Jan Skuespil

Robin Hood

Fredag den 15. januar 2021, kl. 18.
Pris: Entré Køb/bestil billet
Værket, Sven Dalsgaards Plads 1, Randers C
Robin Hood Glæd dig til en livlig og humoristisk udgave af den klassiske fortælling om Robin Hood, Lady Marion og banden i Sherwoodskoven i Folketeatrets nye udgave med stjernecast og live-musik på scenen..

I familieforestillingen Robin Hood får de elskede karakterer nyt liv i en helt ny, humoristisk version af det gamle engelske folkeeventyr. Der er både eventyr, romantik, slagsmål og en kamp for social retfærdighed, når vi tager med Robin Hood, Broder Tuck, Lille John og Lady Marion til Sherwoodskoven i Nottingham, hvor banden tager fra de rige og giver til de fattige. Alt er dog ikke helt, som vi kender det. I denne udgave slår kvinderne omkring den kække bande af gutter fra sig mindst lige så godt som mændene og er overlegne i kløgt, mod og bueskydning. Ligesom de spiller en afgørende rolle for Robin Hoods retfærdighedssans, og i løbet af forestillingen udvikler Robin sig fra ubekymret drengerøv til ansvarsbevidst mand, der kæmper for at ændre samfundets uretfærdigheder. For hjælper vi ikke hinanden, er vi ilde stedt. Forestillingen er gået som varmt brød i England siden 2017, og er nu kommet til Danmark med et dansk stjernecast, en humoristisk oversættelse og musikere på scenen, der spiller kendt pop- og rockmusik i udgaver, der lyder som noget fra 1200-tallet. Kan ses af både børn og voksne. Anbefales fra 6 år og opefter Medvirkende: Christopher Læssø, Marie Bach Hansen, Jesper Riefenstahl, Morten Christensen, Jon Lange, Louis Bodnia Andersen, Andrea Alma Øst Birkkjær. Varighed: 1 time og 50 min incl. pause Arrangør: Randers Teaterforening Foto, video, audioudstyr og drikkevarer må ikke medtages
Vis kort
16. Jan Undervisning

Perlehækling -lav dit eget personlige armbånd og halskæde

Lørdag den 16. januar 2021, kl. 09.30-16.
Pris: Entré: 360 kr Klik her for at tilmelde dig
Arrangør: AOF Randers
AOF Huset, Odinsgade 4, Randers C
Underviser: Birthe Dam Andersen. Introduktion fornybegynder med perlehækling. Vi arbejder med perler, hvor du lærer hvordan dumed simpel masketeknik kan hækle dit eget flotte smykke..

Vi tager udgangspunkti et mønster til armbånd med 8 10 perler pr. omgang, hvor du lærer at hækleet færdigt og unikt smykke fra start til slut med montering af lås. Du lærerteknikker, så du kan blive inspireret og selv komme videre med perlehæklingefter kurset og den store verden, der åbner sig indenfor smykkedesign.

Instagram@annadamdesign

Hold: 6621102207
Vis kort
16. Jan Andet

Tag en pause og lyt til en historie

Lørdag den 16. januar 2021, kl. 11-11.30.
Randers Bibliotek, Stemannsgade 2, Randers C
Hør en historie - højtlæsning for dig og din familie. Ingen tilmelding..

Frivillige voksne læser højt en halv time af de mange fantastiske historier, der gemmer sig i børnebiblioteket. Bagefter kan du måske låne dem med hjem og læse videre sammen med mor og far

Historierne vil fortrinsvis være målrettet børn mellem 3-6 år men alle der har lyst til en god historie er velkomne. Der er nye historier hver lørdag
Vis kort

SøndagsFræs 0-6 år

Søndag den 17. januar 2021, kl. 09-10.30.
Pris: Entré: 45 / 25
Hjemmeside: Se hjemmeside
RgF Hallen, Østre Boulevard 29, Randers NØ
Sjov og samvær med familien. Børn, forældre og bedsteforældre kan boltre sig i hallens mange gymnastikredskabsbaner, stortrampoliner, motorikredskaber og sjove legestationer. Børn op til 8 år ifølge med voksne. Medbragt mad og drikke må gerne nydes..

Vi har åben på følgende tidspunkter og anbefaler:

Kl. 9.00-10.30 Familier med børn op til 6 år.
Kl. 11.00-12.30 Familier med børn i alderen 4-8 år.
Kl. 13.00-14.30 Familier med børn i alderen 6-12 år.

Børn MAX 12 år
Vis kort

Stor, større, størst

Søndag den 17. januar 2021, kl. 10.
Pris: Entré: Børn/Unge: 75 kr, Gruppe, Børn/Unge: 40 kr, Løssalg: 75 kr, Seniorer: 75 kr, Voksen/Studerende: 75 kr Køb/bestil billet
En klovneforestilling om at se stort på at være lille. Aldersgruppe: 3-7 år. Varighed: 45 min uden pause..

Er det bedst at være stor - eller lille? Og hvornår er man stor nok?
Hvad nu hvis man bliver så stor, at der slet ikke er plads til én i verden?
"Stor større størst" er en poetisk og humoristisk klovneforestilling om klovnen Frk. Lange, der pludselig en dag får storhedsvanvid! Inspireret af Halfdan Rasmussens "Lange Peter Madsen"

Medvirkende: Karina Krægpøth Hagge

Konsulent: Maja Skovhus Rehøj
Vis kort

SøndagsFræs 4-8 år

Søndag den 17. januar 2021, kl. 11-12.30.
Pris: Entré: 45 / 25
Hjemmeside: Se hjemmeside

Børn MAX 12 år

Man kan holde børnefødselsdag i SøndagsFræs. Læs mere på rgf.dk
Vis kort

SøndagsFræs 6-12 år

Søndag den 17. januar 2021, kl. 13-14.30.
Pris: Entré: 45 / 25
Hjemmeside: Se hjemmeside

Børn MAX 12 år

Man kan holde sin børnefødselsdag i SøndagsFræs. Læs mere på rgf.dk
Vis kort

Jysk-Fynske Mesterskaber TeamGym, micro, mini og junior - DK serien

Lørdag den 16. og søndag den 17. januar 2021, Oplyses senere.
Pris: Entré: Oplyses senere
Arena Randers, Fyensgade 1, Randers C
Der skal kåres en Jysk-Fynsk mester inden for pige-, drenge- og mixhold i rækkerne micro, mini og junior. TeamGym konkurrencen består af en rytmisk sekvens, bane- og trampetspring. RgF er repræsenteret..

Yderligere information følger på www.gymdanmark.dk, www.rgf.dk, www.facebook.com/rgf.dk og www.rgf.dk
Vis kort