Se special-version af KultuNaut til din telefon - klik her
KultuNaut forside
Fredag 30. jul.
44.358
arrangementer
På plakaten

 

www.KultuNaut.dk - den elektroniske kulturguide
Nyheder

 
Klassisk musik
Operetter i kanalen
Operafestival på gadeplan
Musikalsk Bro: Gedser-Rostock
Oremandsgaard Kammermusikfest 2010
Copenhagen Summer Festival 2010
 
Musik
Bad Religion overbeviste i Vega
Nyt fra Kellermensch
Roskilde Festivalens sidste dag
Gutter Island Garagerock Festival
Nye, fine sange fra Mani Spinx
Lørdag på Roskilde Festivalen
Rodede gorillaer og en masse andet
Way Out West i Gøteborg
 
Teater
Tryllebundet til søs
 
Film
For hunden da!
Krig på hjemmefronten
Tankespind på højt niveau
Nyuddannet, arbejdsløs - og gudesmuk
Stillestående film med meget på hjerte
Stjerner i eksil
Gensyn med vestens hårde halse
Lunken sommeraction
Livsbekræftende galgenhumor
Elegant filmatisering
Dvd: What doesn't kill you
Dvd: The Men Who Stare At Goats
Welcome to the jungle
Når alt håb er ude
When You're Strange
Ikke for svage sjæle
Twilight Eclipse - mangler formørkelse
 
Litteratur
Kom i gang med løbetræningen
Nyt fra John Grisham
Bonderøvenes bibel
Mindfulness i børnefamilien
Det blev en far

Find gamle nyheder:
Gammel nyhed fra KultuNauts arkiv
 
Det blev en far

kilde: KultuNaut
Tir. 16. okt. 2007



Danmarks gysertalent Jacob Weinreich, forfatter til 'Monsterjægerne' og 'De fortabte sjæles ø', er blevet far! Og i denne meget personlige bog fortæller han på humoristisk vis om det store spring fra drengerøv med en stor viden om splatterfilm og fodboldklubben Liverpool til det at blive far for første gang.



I en alder af 32 år skal Jacob være far for første gang, og i denne bog fortæller han om vejen ind i faderskabet fra graviditetstestens to streger til sønnens 1-års fødselsdag. Bogen følger ham gennem de 9 måneders forberedelse, de obligatoriske scanninger, jordmoderbesøg og førfødselsundervisningen. 9 måneder der er præget af forberedelser og tal "Statistikker, tabeller, gennemsnit. Ét til et eller andet. Én ud af et eller andet". Selve indkøbsdelen, valg af barnevogn og tiden i Babysam, hvor man får mange morsomme bemærkninger med på vejen.

Fødslen som ekstremoplevelse udpensles og sammenlignes med middelalderlig tortur og af beskrivelserne at dømme, ledes tanker hen på det ordsprog, der siger, at hvis mænd skulle føde børn i stedet for kvinder, så var der ingen der ville få mere end et!

Sønnens første år fra de famlende øvelser og følen hinanden på tænderne til barnedåben, Boel-prøven og valg af vuggestue til barnets 1- års fødselsdag, hvor Jacob må sande, at man som forældre ikke længere har førstepladsen i sit eget liv, men højst en andenplads.

Bogen er illustreret af Erik Petri, der med sine sort-hvide tegneserieagtige illustrationer er med til at øge bogens humoristiske højde.

Hele beskrivelsen er mesterlig gjort - man sidder og griner med hele vejen, særligt på de steder hvor man selv tydeligt husker, at have stået. Det er en sjov letlæst bog, til den vordende eller nybagte far, eller mor.. selvom der fra den kvindelige læser måske er mere at grine af end med - og en udstrakt sympati med Jacobs kone - hun har virkelig stor tålmodighed!

Køb eller bestil bogen på saxo.dk.

Jacob Weinreich: Det blev en far
Illustreret af Erik Petri
Forlag: Borgen
Sider: 134
ISBN: 978-87-21-03122-0

 

Kontakt - Annoncer - Rettelser - Udskriv siden
© 2010 KultuNaut.dk - Email: kultunaut@kultunaut.dk


 
30. juli 2010 
Dansk version Svensk version Engelsk version Tysk version

Søg efter emner
Iværksætter
Aftenskolekurser
Folkedans/spillemand
Rootszone
Elektronisk/Club/DJ
Viking/middelalder
Strikning/vævning
Cykelture
Kirkemusik
Cirkus
Have/planter
Korsang
CPH Ølguiden
Flere kategorier
Søg på KultuNaut

Film i biografen

Annoncer