Southland Jazzband spiller på Gårdspladsen


image-one

Southland Jazzband får æren af at være det første orkester, som Thorslunde-Ishøj Lokalhistoriske Forening og Kulturium i Ishøj præsentere på Gårdspladsen i år. Der bliver ganske enkelt både spillet for øret, danseskoene og øjet..

Det er to år siden det sydfynske orkester startede deres karriere. Bandet spiller og synger de gode New Orleans og swingmelodier fra 20'erne og 30´erne.

Med kærlighed til den helt specielle spillestil og sound, fra den gang, puster kvintetten liv i tradjazzens repertoire. Musik som er håndplukket fra de store mestre: Louis Armstrong, Sidney Bechet, Chris Barber og Papa Bue.

Fortolket og udført på 1. klasse og alt sammen pakket ind i tidens dress af stil og skarpe jakkesæt.

Southland Jazzband har bevidst valgt at spille uden trommer, for i stedet at dyrke de bløde klange i musikken og holde lydniveauet nede.

Besætningen er:

Asbjørn Kamban - trompet

Anders Ringgaard - basun og sang

Christoffer Find - klarinet og sax

Jon Bjarnason - banjo og sang

Jens Holgersen - kontrabas.

Traktørstedet tilbyder dejlige lækkerier - så kom i god tid og få frokosten overstået inden musikken går i gang.

Bredekærgård, Tranegilde Bygade 4, Ishøj

Søndag den 7. juni 2026 , 13:00-16:00.

Pris: (Entré: 40 kr)

Det sker samme sted