Arkiv: Overstået event
Lydbrøndene

Solbjerg Plads, Frederiksberg

Søndag den 21. september til lørdag den 18. oktober 2025, 21/9 kl. 16.30 (mød kunstneren), herefter hver dag kl. 17.00.



Copenhagen Architecture Biennial præsenterer Jacob Kirkegaard i Lydbrøndene Copenhagen Architecture Biennial præsenterer Jacob Kirkegaard i Lydbrøndene

Elektronisk

Copenhagen Architecture Biennial præsenterer Jacob Kirkegaard i Lydbrøndene

Hypogeum af Jacob Kirkegaard er en lydrejse gennem Københavns kolossale kloaksystem: en sanseligt dragende og observerende kortlægning af en underverden, som kun de færreste kender til.

Værket er komponeret af optagelser fra byens underjordiske regnvandstunneler, kloakrør, pumpestationer og majestætiske vandreservoirer med cisterne-lignende kamre og vertikale søjlegange.

Hvis arkitektur, som historikeren Mark Wigley har bemærket, er "kunsten at skjule rørene", er Hypogeum en anti-arkitektonisk gestus: et værk drevet af trangen til at gøre det skjulte håndgribeligt og af en fascination af det usynlige i en verden, hvor alting synes alt for synligt og transparent.

Hypogeum er Kirkegaards nyeste værk og præsenteres for første gang for offentligheden under Copenhagen Architecture Biennial. Fra den 22. september til den 19. oktober kan værket opleves hver dag kl. 17.30. Den 21. september kl. 16.30, inviterer vi til fernisering: her spilles værket for første gang, Jacob Kirkegaard holder åbningstale - og vi sørger for kolde øl.

Fri entré

Læs mere på hjemmesiden