Arkiv: Overstået event
Teaterbygningen - Køges Kulturhus

Bag Haverne 1, Køge

Søndag den 18. januar 2026, kl. 14.



Iscenesat Festival: En Digters Bazar Iscenesat Festival: En Digters Bazar

Klassisk

Iscenesat Festival: En Digters Bazar

Koncertfortælling med Søren Sætter-Lassen Trio con Brio Copenhagen. 'At rejse er at leve' er et af H.C. Andersens mest berømte citater fra Mit livs eventyr. Han vidste, hvad han talte om. Han tilbragte syv år af sit liv på rejser i udlandet.

Halvdelen af tiden tilbragte han i Rom, men med en blanding af angst udlængsel kastede han sig i 1840-41 ud i en farefuld rejse helt til Orienten, faktisk som en af de første danskere. Detaljerne herfra er bevaret som reportager, essays små eventyr - tilsammen den krydrede bog,?En digters bazar.

Rejsebeskrivelsen er et fremragende øjebliksbillede af Europa i opbrud, men under den næsten journalistiske overflade aner man så et indre opbrud en forløsning af eventyrdigteren H.C. Andersen. Ved afrejsen havde han følt sig forfulgt af toneangivende kulturpersoner, men ved hjemkomsten var han på sporet af sin egen forfatterstemme, i hurtig rækkefølge skabte han herefter nogle af sine allerbedste eventyr, fx Ole Lukøje, Svinedrengen, Nattergalen, Den grimme ælling Snedronningen.

Søren Sætter-Lassen læser højt fra H.C. Andersens rejsebeskrivelse, mens Trio con Brio Copenhagen sætter rejsen i musik med både drama, humor masser af eksotiske klange. Det hele indledes indledes med en optaktskoncert med studerende fra MGK Sjælland.

Arrangementet er en del af ISCENESAT festival, hvor litteratur, klassisk musik skuespil mødes udforsker de magiske snitflader imellem kunstarterne. Her smelter musikkens tonesprog litteraturens største stemmer sammen skaber et nyt fælles udtryk.

Entré