Arkiv: Overstået event
Igloen, Torvet

Søndergade, Horsens

Torsdag den 11. december 2025, 19:30-20:30.

Arrangør: MÆRK Byen, Horsens Kommune



Gratis julekoncert: Kom og hør Thomas 'Bomle' Engelund og Martin Jønsson i Igloen Gratis julekoncert: Kom og hør Thomas 'Bomle' Engelund og Martin Jønsson i Igloen

Musik

Gratis julekoncert: Kom og hør Thomas 'Bomle' Engelund og Martin Jønsson i Igloen

Julestemningen rammer for alvor Horsens, når Thomas Bomle Engelund og Martin Jønsson byder indenfor til en intim og hjertevarm julekoncert i Igloen på Torvet.

Koncerten finder sted og publikum kan se frem til en musikalsk oplevelse fyldt med nærvær, hygge og julens magi.

Thomas Bomle Engelund, der er kendt for sin stærke vokal og evne til at skabe ægte kontakt med publikum, akkompagneres af den anerkendte pianist og arrangør Martin Jønsson. Sammen fortolker de både klassiske julesange og nyere favoritter - alt sammen i en varm, akustisk ramme, der passer perfekt til den særlige stemning i Igloen på Torvet.

"Vi glæder os til at sprede juleglæde midt i byen og give folk en lille pause fra juletravlheden," siger Thomas Bomle Engelund. "Der bliver både noget at synge med på og nogle smukke øjeblikke til eftertanke - og mon ikke der også sniger sig et par Bamse-sange med i programmet?".

Fri entré

Læs mere på hjemmesiden